انواع باتری قابل استفاده در یو پی اس کدامند؟

انواع باتری قابل استفاده در یو پی اس کدامند؟

باتری یو پی اس سرب اسید (Lead-Acid)

باتری‌های سرب اسیدی زمانی که در یک سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) استفاده می‌شوند، دارای سابقه ثابت شده ای برای قابلیت اطمینان و پایداری هستند. در مجموعه های بزرگ، جایی که وزن موضوع اصلی نیست، این دسته مقرون به صرفه ترین انتخاب هستند.

باتری یو پی اس نیکل-کادمیوم (Nickel-Cadmium)

باتری‌های نیکل کادمیوم (NiCd) یک گزینه محبوب برای تاسیسات مخابراتی بودند، در حالی که هنوز برای کاربردهای UPS در مکان‌هایی با دمای محیط بسیار بالا، به‌ویژه خاورمیانه استفاده می‌شوند.

الکترودهای باتری از هیدروکسید نیکل در صفحه مثبت (positive plate) و هیدروکسید کادمیوم در صفحه منفی (negativeplate) تشکیل شده اند.

NiCdها مزایای عمر طراحی 20 ساله، توانایی کنترل در محدوده وسیع دمای محیط (20- تا +40 درجه سانتیگراد)، عمر چرخه بالا و تحمل تخلیه های عمیق (high cycle life) را ارائه می دهند.

از سوی دیگر، باتری های یو پی اس NiCd بسیار گران تر از انواع سنتی VRLA هستند. و از آنجایی که نیکل و کادمیوم مواد سمی هستند، فرآیندهای دفع و بازیافت در پایان عمر مفید بسیار گران است.

 

باتری یو پی اس لیتیوم یون (Lithium-Ion)

باتری‌های لیتیوم یونی (Li-Ion) مدت‌هاست که در دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ‌تاپ و تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شوند، در حالی که اکنون عنصر اصلی در پیشرفت و رشد خودروهای الکتریکی و برقی هستند. اخیراً آنها در حال تبدیل شدن به یک گزینه مناسب برای منابع برق اضطراری یو پی اس و سایر سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، مانند سیستم های تجدیدپذیر مانند باد یا خورشید هستند.

مزایای Li-Ion شامل قابلیت اطمینان بالاتر نسبت به باتری های VRLA/SLA سنتی به دلیل سیستم های نظارت و مدیریت داخلی باتری است که هر تک سلول را برای هر گونه تغییر در عملکرد بررسی می کند.

با وجود کاهش هزینه باتری‌های UPS لیتیوم یونی در سال‌های اخیر، اما هنوز نسبت به سایر باتریها بسیار گرانتر هستند.

با این حال، عمر طولانی تر، هزینه های سرمایه اولیه بالاتر را متعادل می کند. Li-Ion گرمای کمتری تولید می کند و می تواند در دماهای بالاتر کار کند، به این معنی که به تهویه مطبوع زیادی نیاز ندارند، که می تواند هزینه های خنک کننده را کاهش دهد.

اشتراک گذاری:

محصولات مرتبط

نظر بدهید